fbpx

JAK ZOSTAĆ YOUTUBEREM?

 • 23 maja 2020

Bycie youtuberem jest w ostatnim czasie bardzo modne i popularne, szczególnie wśród młodych osób. Zapewne większość z naszych czytelników również marzy o wykonywaniu tego zajęcia. Stąd też pomysł na ten artykuł. Chcemy po kazać Ci, jak wygląda życie youtubera, z jakimi obowiązkami się wiąże, a przede wszystkim podpowiemy, kto i jak może nim zostać. Epickiej lektury!

YouTube – liczy się pasja!

Przez ostatnie lata, ze względu na rozwój nowych mediów, YouTube stał się miejscem, gdzie ludzie masowo dzielą się z innymi swoimi przemyśleniami oraz twórczością. Liczba filmów publikowana w tym serwisie jest na tyle ogromna, że z pewnością każdy znajdzie tam coś dla siebie. Dziś nagrywać na YouTubie może niemal każdy, jednak zebranie dużej ilości widzów i zdobycie milionowych wyświetleń wymaga dużej kreatywności i szczęścia. Na to, ile osób zobaczy Twój kanał, będzie miało wpływ jeszcze wiele czynników, które postaramy się przedstawić na kolejnych stronach.

Na początku Twojej kariery należy pamiętać, że aby zostać youtuberem i zgromadzić wokół siebie dużą liczbę widzów, trzeba poświęcić temu bardzo dużo czasu i pracy, ale zawsze najważniejsza powinna być pasja i radość, jaką czerpie się z nagrywania filmów. Jeśli naprawdę interesujesz się treścią, którą prezentujesz, będziesz odbierany jako rzetelna i dobrze przygotowana osoba. Widzowie natychmiast dostrzegą, jeśli będziesz nieszczery w tym, co mówisz.

Biorąc pod uwagę wszystkich, którzy wrzucają swoje filmy na YouTube’a, liczba tych, którzy odnieśli sukces jest proporcjonalnie mała. Ważne jest, aby publikować filmy systematycznie i nie zniechęcać się małą liczbą wyświetleń. Tylko najbardziej wytrwali i systematyczni mają większą szansę. Pamiętaj, że ze wszystkich korzyści, jakie może przynieść Ci przygoda z YouTubem, jedna z najważniejszych, to zdecydowanie możliwość nawiązywania nowych kontaktów oraz zdobywanie wiedzy na temat produkcji filmików. Zapraszamy do zgłębienia tajników nagrywania na YT!

Cechy pomocne przy byciu Youtuberem:

Pasja

Rozpoczynając nagrywanie filmików, musisz mieć pomysł na siebie i na treści, które będziesz umieszczał na swoim kanale. Najlepiej trafić do odbiorców, kiedy tematy, o których mówisz, są Twoją pasją. Mówiąc o tym, na czym się znasz, jesteś bardziej wiarygodny.

Kreatywność

Każdy youtuber chciałby, aby liczba wyświetleń jego nagrań była jak największa. Wymaga to dużej kreatywności. Youtuber musi mieć głowę pełną pomysłów, aby stale wymyślać nowe tematy do swoich filmików w taki sposób, aby zainteresować swoich odbiorców i zwiększać liczbę wyświetleń. Istotne jest również nabywanie nowych umiejętności.

Autentyczność

Youtuber przede wszystkim powinien być sobą. Tym właśnie wyróżnia się YouTube. Widzowie oczekują od youtuberów autentyczności, dzięki temu często się z nimi utożsamiają, a to zwiększa oglądalność.

Odporność na hejt

Często youtuberzy spotykają się z negatywnymi opiniami, a czasem nawet obraźliwymi komentarzami na swój temat. Zawsze znajdzie się ktoś, komu mogą nie podobać się treści w danym filmiku. Niestety niektóre osoby, zamiast kulturalnie wyrazić swoje zdanie, obrażają i wypisują złośliwe rzeczy. Youtuber musi być więc wytrwały, aby radzić sobie z takimi trudnościami, znać swoją wartość i się nie poddawać.

Odpowiedzialność

Youtuber musi pamiętać o swoich widzach, którzy czekają na nowe filmiki. Powinien zatem dodawać materiały na czas, a także dotrzymywać obietnic. Odpowiedzialność odnosi się również do umieszczanych w filmikach treści, które powinny być kulturalne i wartościowe.

Cierpliwość i wytrwałość

Początki są trudne. Nie od razu można zostać popularnym youtuberem. To zajęcie wymaga ciężkiej pracy i dużego poświęcenia. Nakręcenie jednego, nawet kilkuminutowego filmiku wymaga czasem nawet kilku godzin pracy.

Jak zacząć?

Zacznij od założenia konta na YouTubie. Jeśli masz skrzynkę pocztową na Gmailu, stworzenie poczty masz już z głowy. Pamiętaj, że aby założyć kanał, musisz mieć ukończone 13 lat.

Niech jego nazwa kojarzy się z tym, co chcesz robić, wtedy widzom łatwiej będzie dotrzeć do Twoich filmów. Pamiętaj, że początki są najtrudniejsze. Nie od razu będziesz miał wielu widzów i tysiące łapek w górę. To wymaga czasu i ciężkiej pracy! Następnie zdecyduj, co chcesz nagrywać? Jakim tematem chcesz się zająć? Czy będzie to gaming? Czy vlogi na tematy kulinarne? Jeżeli już wybierzesz temat, który najbardziej Ci odpowiada, odpalaj kamerę i nagrywaj.

Nagrany film wrzuć na YT. Pamiętaj o dobrym tytule filmu, który nie tylko przyciągnie widzów, ale tez pokrótce przedstawi, co dzieje się w filmie. Dodaj opis filmu oraz tagi. Co to są tagi? Są to słowa kluczowe, które pomogą widzom w znalezieniu Twojego materiału. Jakich najlepiej używać? To zależy od tematu. Używaj słów kluczowych, które będą pasowały do Twojego filmu oraz tego, co się w nim dzieje i czego dotyczy. Ważna jest również miniatura. Musi ona zachęcić widza do kliknięcia w nią, ale pamiętaj, żeby była związana z tym, o czym jest film.

Jaki sprzęt Ci się przyda?

Na początku nie musisz inwestować w drogi sprzęt. Do nagrywania ciekawych filmów wystarczy Ci smartphone. Oczywiście liczy się też jakość tego, co wrzucasz na YouTube’a. Pamiętaj jednak, że najważniejszy jest pomysł! Podstawowy sprzęt do nagrywania to komputer lub kamera. Jeśli nie opanowałeś sztuki montowania, czyli składania filmu z jego fragmentów w odpowiedniej kolejności, nie martw się – każdy kiedyś zaczynał od zera.

Co jeszcze?

Niezbędny będzie Ci także program do montażu filmów. Dzięki niemu możesz edytować swoje nagrania i usuwać z nich niepotrzebne fragmenty, a także dodawać epickie efekty. Możesz wybierać spośród programów darmowych lub płatnych. Możesz również skorzystać z edytora, który znajduje się na YouTube. Jeśli nie masz doświadczenia w montowaniu filmików, warto nauczyć się tego poprzez różnego rodzaju poradniki dostępne w Internecie.

Co nagrywać?

To zależy od tego, czym się interesujesz. Ważne, żebyś w swoich filmikach robił to, co lubisz lub opowiadał o czymś, co jest Twoją pasją. Nie przejmuj się, jeśli konkurencja youtuberów nagrywających filmy w Twojej tematyce jest bardzo duża. Zawsze możesz wymyślić coś, co odróżni Cię od innych. Mamy dla Ciebie kilka pomysłów:

 • Masz swoją ulubioną grę komputerową, od której nie możesz się oderwać? Pochwal się, jak w nią grasz!
 • Lubisz dostawać prezenty? Nagraj, jak otwierasz paczkę od kuriera, np. z naszym magazynem!
 • Jesteś ciekawy ludzi i lubisz z nimi rozmawiać?Przeprowadzaj wywiady z interesującymi osobami. Zacznij od rodziców lub starszego rodzeństwa.
 • Często podróżujesz wraz z rodzicami? Pokazuj to, co widzisz i opowiadaj o pięknych miejscach!
 • A może jesteś młodym adeptem kuchni i lubisz gotować proste potrawy? Zaangażuj mamę i nagrajcie film razem!
 • Inni chwalą Twoje poczucie humoru? Jesteś duszą towarzystwa? Filmy, w których autor cały czas opowiada różne historie i żarty, też mogą być ciekawe!
 • Twoją pasją jest moda? Lubisz często zmieniać ubrania i łączyć ze sobą różne style? Prezentuj swoje stylizacje przed kamerą.
 • Lubisz próbować różnych rzeczy? Nagrywaj, jak próbujesz rzadko dostępne napoje czy przysmaki. Mogą to być również testy unikatowych przedmiotów lub gadżetów.

Jak radzić sobie z hejtem?

Naturalnym zjawiskiem, kiedy coś tworzysz, jest to, że zawsze znajdzie się grupa osób, która będzie Cię krytykować. Pamiętaj, żeby nie przejmować się każdą negatywną opinią. Niektórzy będą bardzo pomocni, pisząc szczerze, co nie podoba im się w Twoich filmach i co należy w nich zmienić. Korzystaj z dobrych rad, gdyż mogą one pomóc w polepszeniu jakości tego, co robisz. Niestety pojawia się też druga grupa osób, która będzie krytykować Cię niezależnie od tego, co zrobisz. To klasyczni HEJTERZY. Będą rzucać wyzwiskami i nic nie będzie im się podobać. Zazdroszczą, że jesteś aktywny i coś robisz, a sami z nudów oglądają różne filmy tylko po to, by napisać negatywny komentarz, czepiając się dosłownie wszystkiego. Bardzo często w ten sposób odreagowują złe rzeczy, które spotykają ich w życiu.

Nie możesz przejmować się hejterem, możesz mu jedynie współczuć. Zazwyczaj jest to osoba, która jest agresywna tylko w Internecie. W świecie rzeczywistym nie powie Ci ani jednego złego słowa, bo nie jest tak odważna. Musisz dalej robić swoje i nie zwracać uwagi na ludzi, którzy chcą Ci tylko dokuczyć, a nie pomóc. To główny przepis na osiągnięcie sukcesu

Vito radzi:

“Warto brać sobie do serca cenne uwagi widzów, ale nie można przejmować się hejterami. Należy cały czas robić swoje i nie dawać im satysfakcji. Jeśli hejter zauważy, że jego zdanie ma dla Ciebie znaczenie, będzie hejtował dalej. Niech zachowanie takich osób będzie motywacją do dalszej pracy, a nie powodem do smutku. Udowodnij im, że się mylili!” – Vito o hejtach

„Nad kanałem pracowałem i pracuję bardzo dużo. Wymyślałem różne rzeczy, inspirowałem się także kanałami z zagranicy, co nie jest tajemnicą i nie widzę w tym nic złego. Wszystkie miniatury tworzę sam. Uważam, że to moje osiągnięcie, że do wszystkiego doszedłem o własnych siłach i nikt mnie nie wypromował. Mam nadzieję, że kanał dalej będzie się rozwijał, bo ja nie planuję skończyć tego nigdy!”
– Vito o pracy przy kanale.

WIEDZA EKSTRA:

• Streaming – transmisja na żywo informacji multimedialnej przez Internet do użytkownika.
• Program partnerski YouTube – pozwala twórcom zarabiać na filmach, np. poprzez wyświetlanie reklam.
• Crowdfunding – finansowanie różnych projektów przez widzów, słuchaczy, fanów kanału.

Oprócz podstawowego sprzętu, jak monitor, komputer, kamera i mikrofon, który posiada każdy youtuber, można korzystać z dodatkowych urządzeń:

• Green screen – materiał o jednolitym kolorze, umożliwiający zmianę tła na dowolny obraz.
• OBS – jeden z najbardziej popularnych i darmowych programów do nagrywania filmów z gier oraz prowadzenia transmisji na żywo.
• Fotel gamingowy – może nie jest to najważniejszy element sprzętu youtubera, ale z pewnością daje komfort pracy. Rozsiądź się w nim wygodnie i do dzieła!

Jakie korzyści daje praca Youtubera?

Jeśli chcesz rozpocząć karierę youtubera dla sławy i pieniędzy, już teraz możesz zapomnieć o tym pomyśle. Najlepsi youtuberzy, a wśród nich także Vito, cały czas podkreślają, że wiele lat bardzo ciężkiej pracy zajęło im rozwijanie swoich kanałów i pozyskiwanie coraz większej liczby widzów. Poniżej wypisaliśmy dla Ciebie korzyści, jakie daje „zawód” youtubera.

Korzyści:

 • Kontakt z ludźmi, którzy darzą Cię sympatią.
 • Możliwość dzielenia się z innymi swoją pasją.
 • Wpływ na swoich widzów.
 • Możliwość edukowania innych.
 • Możliwość korzystania z porad widzów.
 • Zawieranie znajomości, które mogą się przydać.
 • Świadomość bycia autorytetem dla wielu ludzi.

Pamiętaj, że z pracą youtubera wiążę się też ogromna ODPOWIEDZIALNOŚĆ za to, jaka treść dociera do Twoich widzów i jak może na nich wpłynąć.

Trudności w byciu Youtuberem:

Rosnąca popularność po czasie może zacząć męczyć. Stajesz się osobą publiczną. Twoi fani będą chcieli wiedzieć o Tobie wszystko! Ponadto będą zaczepiać Cię nawet w sytuacjach, kiedy nie masz ochoty uśmiechać się i rozmawiać. Dodając do tego fakt, że na rozwój swojego kanału będziesz poświęcać mnóstwo czasu i energii, zanim zacznie to przynosić korzyści, możemy śmiało stwierdzić, że zawód youtubera to twardy orzech do zgryzienia!

Porady:

 • Urozmaicaj swoje filmy, aby nie znudzić widzów.
 • Szanuj swoich widzów!
 • Nagrywaj systematycznie!
 • Ucz się nie tylko na swoich, ale także na cudzych błędach – podglądaj tych bardziej doświadczonych.
 • Oczywiście najlepiej już na starcie posiadać dobry sprzęt, jednak nie jest to najważniejsze. Podstawą jest pomysł i stali widzowie, a na rozwój przyjdzie czas.

Odwiedź także nasze kanały na YouTubie:

Zobacz inny artykuł: