fbpx

Czym zająć dzieci, kiedy musisz pracować w domu?

  • 26 lutego 2021
confused mama

Przedłużająca się izolacja domowa nie jest łatwa. Trudno odnaleźć się w rzeczywistości, która każe nam z naszego domu zrobić biuro, szkołę, salę zabaw, siłownię, kino, restaurację i wiele innych. Przebywanie ze swoimi pociechami, gdy musisz pracować, bywa męczące, prawda?  Czujesz bezradność i potrzebujesz chwili dla siebie? W tym artykule podpowiemy Ci, jak to osiągnąć.

PRACA W DOMU VS. OPIEKA NAD DZIEĆMI

Trudno skupić się na pracy, kiedy jesteśmy od niej co chwilę odrywani. Dzieci (i nie tylko😊) potrzebują naszej atencji i znajdą mnóstwo sposobów na to, żeby odciągnąć nas od wykonywanych obowiązków. Jak pomóc sobie w zapanowaniu nad tym chaosem?

Stały rytm dnia

Ustalcie całą rodziną plan dnia. To ważna rzecz, która pomoże szczególnie dzieciom w zrozumieniu, że o określonej porze rodzic musi zająć się pracą. Łatwiej im odnaleźć się w sytuacji, kiedy znają przewidywalne elementy dnia, np. wspólny spacer po zakończonej pracy rodziców. 

Rozmowa z dzieckiem

Zrób ze swoim dzieckiem pogadankę. Opowiedz mu o swojej pracy, zadaniach, które musisz wykonać. Wytłumacz, dlaczego potrzebujesz skupienia przy komputerze. Starsze dzieci mają już świadomość tego, że praca to obowiązek rodzica i musi się z niego wywiązać.

Miejsce pracy

Nie każdy może stworzyć sobie w domu biuro, w którym zamknie drzwi i w ciszy zasiądzie przed komputerem. W takich sytuacjach warto wygospodarować jakąkolwiek przestrzeń (na przykład stół w kuchni), w której można wykonywać swoje obowiązki i ustalić z pociechą, że na czas pracy w tym miejscu rezygnujemy z zabaw.

Zadbanie o potrzeby dziecka

Dzieci często przeszkadzają nam, ponieważ… się nudzą! Nuda bywa powodem do pobudzenia kreatywności, ale gdy jest jej za dużo, z pewnością frustruje Twoje dziecko. Szczególnie teraz, kiedy na co dzień nie spotyka i nie bawi się ze swoimi rówieśnikami. Niektóre dzieci z łatwością zajmą się sobą i zorganizują sobie czas, inne będą potrzebowały naszego wsparcia. W takim przypadku ustal wraz z dzieckiem, czym chciałoby zająć się
w czasie, kiedy Ty musisz popracować. Wskaż propozycje i niech Twoja pociecha wybierze zabawy, które są najbliższe jej zainteresowaniom.

AKTYWNOŚCI, KTÓRE ZAJMĄ DZIECKO NA DŁUŻEJ

Malowanie

Dzieci uwielbiają malowanie farbami, a żeby jeszcze bardziej urozmaicić tę czynność, zamiast pędzelków do malowania można użyć gąbek kuchennych. Dla tych, którzy nie lubią tworzyć swoich obrazów, ale uwielbiają zabawę kolorami, proponujemy kolorowanki. Vito Team poleca „Legendarną kolorowankę” z epickimi rysunkami i ciekawostkami! Znajdziesz ją w naszym sklepie internetowym:

https://vitoshop.pl/nowosc-legendarna-kolorowanka-vito-i-bella-nasze-epickie-wspomnienia-karta-z-podpisem-vito-i-belli.

Konstruowanie

Budować lubią i mali i duzi. Na rynku nie brakuje przeróżnych klocków konstrukcyjnych, LEGO i wiele innych, z pomocą których można stworzyć niesamowite budowle! Czasem też naszym dzieciom wystarczy… karton, z którego wyczarują bazę z prawdziwego zdarzenia.

Czytanie

Podczas czytania czas może się zatrzymać, szczególnie kiedy lektura jest wciągająca! Nasze komiksy z pewnością takie są, ponieważ doszły nas słuchy, że sięgają po nie nawet Ci, którzy omijają książki szerokim łukiem😊. Wolny czas dobrze jest wypełnić również ciekawą prasą. W „VitoTube” dzieci znajdą wartościowe artykuły, nowinki związane z kanałem „Vito Minecraft” oraz mnóstwo kreatywnych ćwiczeń do wykonania.

https://vitoshop.pl/komiks-w-twardej-oprawie-vito-i-bella-kontra-vito-exe-podpis-vito-dla-500-osob-copy

https://vitoshop.pl/magazyn-vito-tube-01-zima-2020-10-dodatkow-karta-z-autografem-vito-i-belli

Zabawy manualne

Wszelkie masy plastyczne to doskonała forma zabawy, ale i ćwiczenie sprawności manualnej. Przygotujcie wspólnie ciecz nienewtonowską, masę solną lub piaskową. W ten sposób powstanie doskonała baza do późniejszej zabawy. W Vito Shopie natomiast znajdziesz zestaw, z którego można stworzyć masę plastyczną świecącą w ciemności, a także taką ze srebrnymi gwiazdkami. Nasz slime wpływa na dzieci odprężająco i relaksująco, zajmując je na długie chwile. Jeśli Twoje dziecko lubi układać puzzle, koniecznie stwórzcie swoje własne! Wykorzystajcie stare pocztówki, obrazki bądź plakaty z magazynu i rozetnijcie je na części. Designerskie puzzle gotowe!

Teatrzyk

Zabawa w teatr to kolejne kreatywne zajęcie. Dzieci samodzielnie mogą przygotować scenariusz, pacynki oraz bilety wstępu. Po zakończonej pracy rodzic może udać się na spektakl! 😊

Jeśli poszukujesz jeszcze więcej inspiracji na zabawy ze swoim dzieckiem, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem: http://vitoteam.pl/index.php/2021/02/09/ulubione-gry-i-zabawy-twojego-dziecka/

Warto pamiętać, że każde dziecko jest inne, ma różne potrzeby i zainteresowania. To właśnie tym warto kierować się podczas wyboru odpowiednich aktywności dla swoich pociech. Mamy nadzieję, że dzięki naszym różnorodnym pomysłom każdy znajdzie coś dla siebie!