fbpx

Czy dziecko może poruszać się po ścieżce rowerowej?

  • 3 maja 2021

Pogoda wreszcie sprzyja, więc sporo ludzi rozpoczyna aktywności na świeżym powietrzu. W parkach już widać miłośników biegania, jazdy na rolkach i hulajnogach. Coraz więcej osób wyciąga z piwnicy rowery, aby udać się na rodzinną wycieczkę. I właśnie tu niekiedy pojawiają się wątpliwości dotyczące poruszania się rowerem z dziećmi w niektórych miejscach. W tym artykule postaramy się je rozwiać!  

  1. Dziecko na ścieżce rowerowej w świetle prawa.
  2. Kiedy można jeździć z dzieckiem po ścieżce rowerowej?
  3. Gdzie  bezpieczne poruszać się z dzieckiem rowerem?
  4. Jak przygotować dziecko do jazdy rowerem? 

Dziecko na ścieżce rowerowej w świetle prawa

Widok dzieci jeżdżących na ścieżce rowerowej hulajnogami, rowerami, rolkami jest dość powszechnym zjawiskiem. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że jest to nielegalne! Zgodnie z przepisami ( Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r – Prawo o ruchu drogowym) dzieci poniżej 10 roku życia, które kierują rowerem pod opieką osoby pełnoletniej są pieszymi i nie mogą przebywać na ścieżce rowerowej, nawet z opiekunem. Ponadto droga ta jest przeznaczona jedynie dla osób kierujących rowerem, nie powinny zatem znajdować się na niej osoby jeżdżące innymi pojazdami. 

Kiedy można jeździć z dzieckiem po ścieżce rowerowej?

Na drodze przeznaczonej dla rowerzystów możemy przewozić dzieci do 7 roku życia w foteliku lub przyczepce rowerowej. Natomiast dziecko, które ukończyło 10 rok życia może poruszać się po ścieżce rowerowej pod warunkiem, że posiada kartę rowerową. 

Gdzie bezpieczne poruszać się z dzieckiem rowerem? 

Dzieci do 10 roku życia muszą poruszać się rowerem pod opieką osoby dorosłej na chodniku, a w miejscach, w których go brak – na poboczu drogi lub lewą stroną jezdni. Warto jednak pamiętać o tym, że dzieci do 7 roku życia nie mają prawa samodzielnie jeździć po ulicy. Wyjątkiem jest tu przebywanie dziecka w wózku lub foteliku rowerowym.

Jak przygotować dziecko do jazdy rowerem?

Kask 

Ten gadżet to wręcz obowiązek podczas wycieczek rowerowych. Przede wszystkim chroni głowę przed poważnymi urazami i przegrzaniem, a wystający daszek dodatkowo spełnia funkcje ochronne oczu. Istotne jest, aby kask odpowiednio przylegał do głowy dziecka – nie był za mały, ani za duży. 

Wygodna odzież

Postawmy na sportowe, przewiewne ubrania. Zapewni to dziecku nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo. Wygodna odzież nie będzie krępować ruchów podczas wykonywania manewrów. Jeśli poszukujesz dla swojej pociechy koszulki z elastycznej tkaniny, nie mogłeś trafić lepiej! Stworzyliśmy kolekcję sportową, w której znajdziesz t-shirt zapobiegający nadmiernej potliwości. Został wykonany z materiału wysokiej jakości i co najważniejsze… jest niesamowicie wygodny! 

https://vitoshop.pl/kolekcja/vitoteam/nowosc-t-shirt-sportowy-vito-sport-czarny-gratis-karta-z-autografem-vito-i-belli

Odblask 

Bez niego ani rusz! Dzięki elementom odblaskowym dziecko będzie widoczne na drodze. Na rynku dostępne są odblaski w przeróżnych formach: naklejki na rower, opaski, zawieszki, a nawet odblaski na odzieży. 

Przegląd roweru

Zanim rozpoczniecie swoją rowerową przygodę, warto sprawdzić stan techniczny roweru i upewnić się, czy wszystkie elementy w jednośladzie są sprawne. Warto zwrócić uwagę, np. czy koła mają odpowiednią ilość powietrza, a hamulce są sprawne.

Zasady poruszania się rowerem

Zanim wyruszycie w trasę, porozmawiaj z dzieckiem o zasadach ruchu drogowego, a podczas samej wycieczki obserwuj swoją pociechę i wydawaj jej pomocne w jeździe komunikaty.  

Mamy nadzieję, że nasz artykuł rozjaśnił wszystkie kwestie dotyczące poruszania się rowerem w wybranych miejscach. Wyciągnijcie zatem swoje pojazdy i wyruszajcie na upragnioną, rodzinną wycieczkę!