fbpx

Jak stworzyć grę komputerową?

  • 10 maja 2021

Twórca pierwszej gry komputerowej, za którą uważa się „Kółko i krzyżyk”, do jej powstania wykorzystał ekran cyfrowy. Od roku 1952 minęło już wiele lat, a rynek gier, głównie za sprawą rozwoju technologii, urósł do miana istotnej gałęzi przemysłu. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej na temat etapów tworzenia gry komputerowej oraz tego, jak wiele osób bierze dziś udział w tym niezwykle trudnym i fascynującym procesie.

  1. Kim jest projektant gry komputerowej?
  2. Kim są wydawcy i producenci gier komputerowych?
  3. Etapy tworzenia gry komputerowej.
  4. Stwórz własną grę!

Kim jest projektant gry komputerowej?

Na pewno musi być osobą posiadającą ogromną wiedzę z zakresu wielu dziedzin. Alexander Douglas, wspomniany już wcześniej twórca pierwszego tytułu, z zawodu był inżynierem elektrykiem, a jego dzieło stanowiło pewnego rodzaju atrakcję turystyczną. Na samym początku, kiedy rynek nie był jeszcze na tyle rozwinięty, głównymi projektantami byli także programiści, czyli osoby tworzące programy komputerowe i znające język oprogramowania, których zadaniem jest przeniesienie wszystkich pomysłów na ekran komputera. Natomiast praca projektanta to dzisiaj m.in. wymyślanie środowiska gry, szaty graficznej, ustalenie mechanizmu gry, jej podstawowych reguł, kreacja bohaterów i ich relacji, a także wiele innych skomplikowanych rzeczy. Przede wszystkim powinien posiadać on wyobraźnię oraz wysokie umiejętności w posługiwaniu się danym językiem, co przyda się w czasie opracowywania scenariusza. Projektanci to często osoby związane też z innymi naukami humanistycznymi, jak np. socjologia, psychologia i filozofia. Świat przedstawiony w grze musi być bowiem spójny, poukładany i skonstruowany z wielką dbałością o każdy szczegół. Dziś trudno już znaleźć projektanta, który będzie jednocześnie głównym programistą gry, choć zawsze mile widziane jest posiadanie niezbędnej wiedzy informatycznej. W przypadku bardzo skomplikowanych procesów, obejmujących gry strategiczne, symulacyjne czy MMORPG, zespół projektantów może sięgać nawet do kilkudziesięciu osób.

Kim są wydawcy i producenci gier komputerowych?

W dobie wielkich koncernów związanych z grami komputerowymi bardzo często wydawcy są jednocześnie producentami. Ale czym różnią się te dwie funkcje? To całkiem proste! Producenci stanowią studio twórców, czyli zespół, który zajmuje się tworzeniem gry – możemy do niego zaliczyć projektantów, programistów, grafików, konsultantów itd. Czasem pracują oni na zlecenie wydawcy, który zwykle finansuje cały projekt, a do jego głównych obowiązków należy przygotowanie produktu do sprzedaży – czyli wszystko to, co związane z reklamą i marketingiem, począwszy od zapłaty za licencję, a skończywszy na tworzeniu loga czy pudełka. Większy wydawca nieraz zajmuje się także dystrybucją gry, czyli wprowadzeniem jej na rynek. O grze, tak jak i o każdym innym produkcie, musi dowiedzieć się przecież jak najwięcej osób! Wśród największych producentów i wydawców gier na świecie znajduje się polskie CD Projekt RED, odpowiedzialne za takie hity, jak „Wiedźmin”, „Wiedźmin 2: Zabójcy królów”, „Wiedźmin 3: Dziki Gon” oraz „Cyberpunk 2077”. Listę zarówno polskich, jak i zagranicznych firm znajdziesz pod linkiem

https://www.gry-online.pl/gry-katalog-firm.asp.

Etapy tworzenia gry komputerowej

Tworzenie gry komputerowej to długi i skomplikowany proces, w który muszą być zaangażowane liczne grupy ludzi. Pierwszym z jego etapów jest preprodukcja. Polega ona na projektowaniu elementów rozgrywki oraz przygotowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, które mają za zadanie nie tylko opisać i wyjaśnić cały projekt, ale także ustalić chronologię oraz cały plan pracy.

Drugim etapem jest tzw. produkcja właściwa. To właśnie wtedy powstaje cała grafika, wszystkie dźwięki oraz kod źródłowy (za sprawą programisty), który opisuje działania, jakie musi wykonać komputer. W tym czasie dochodzi także do pierwszych testów, które pozwolą na wyeliminowanie zbędnych elementów. To tutaj mamy też do czynienia z pojęciami wersji alfa i beta gry. Pierwsza polega na dodaniu wszystkich funkcji, a druga – na usunięciu błędów.

Ostatnią częścią procesu powstawania gry komputerowej jest jej konserwacja (inaczej postprodukcja), podczas której dochodzi do różnych modyfikacji oprogramowania w celu pozbycia się usterek technicznych i poprawienia wydajności. Ważne wówczas jest również obliczenie kosztów
i przygotowanie produktu pod wymagania klienta.

Stwórz własną grę!

Zacznij od scenariusza. Puść wodzę fantazji, uruchom swoją wyobraźnię i wymyśl wciągającą fabułę. Skup się również na kwestiach technicznych, ustalając wymiarowość swojej gry (2D czy 3D?) oraz jej rodzaj – strategia, symulacja, a może RPG? Stwórz reguły, które będą rządzić Twoim wirtualnym światem. Musisz przemyśleć takie aspekty, jak relacje między bohaterami, ich cechy, sposób poruszania się oraz cele, wątki główne i poboczne. Zastanów się, kto będzie grupą docelową odbiorców Twojej gry. Chcesz tworzyć przyjazne gry dla dzieci? Familijne dla całej rodziny? A może przygodówki i strzelanki, które wciągną każdego dorosłego? Wszystko zależy od Ciebie! Jeśli już to ustalisz, przejdź do kwestii technicznych. Zdecyduj się na platformę sprzętową i system operacyjny, np. Linux lub Windows, a następnie na język oprogramowania, z których najpopularniejszy dzisiaj to C++. Ważne jest także stworzenie lub wybranie już gotowego silnika, który będzie odpowiedzialny za zachowanie sztucznej inteligencji, jakość wyświetlanej grafiki, dźwięk, zapisywanie gry itp.

Załóżmy, że masz już gotowy projekt swojego dzieła. Co teraz? Z pewnością przyda Ci się program do tworzenia gier! Najpopularniejsze z nich to np. Scratch, GameMaker: Studio, a także GODOT. Jeśli wciąż się nie zniechęciłeś, przed Tobą setki, jak nie tysiące godzin ciężkiej pracy! Nie masz żadnego doświadczenia w projektowaniu i programowaniu? Nic straconego! Oglądasz filmy, które dostarcza kanał Vito Minecraft? Zdarza Ci się, że odwiedzasz platformę „Roblox”, gdzie znajdują się minigry, obby, tycoony i symulacje? Jeżeli nie, zarejestruj się i sięgnij po darmowego „Robloxa” pod tym linkiem – https://www.roblox.com/. Pobierz „Roblox Studio” i naucz się, jak stworzyć własną, prostą grę! Wybierz szablon, dodaj odpowiednie elementy, funkcje, a potem zapisz i opublikuj swój pierwszy tytuł. Do dzieła!

Odwiedź także nasze kanały na YouTubie:

Vito Minecraf – CO MINUTĘ JESTEŚMY WIĘKSI!
Kitty Bella – PIGGY ZAPROSIŁA NAS NA URODZINY! Musieliśmy uciekać!

Przeczytaj podobny artykuł:

Blog: Czy dziecko może poruszać się po ścieżce rowerowej?
Blog: WYWIAD Z VITO I BELLĄ: “NIE CZUJEMY SIĘ GWIAZDAMI!”