fbpx

GRY KOMPUTEROWE TO ZŁO?

  • 15 października 2020
Gry Komptuer Dziecko

Wokół gier komputerowych krąży wiele różnych opinii, nie brakuje poglądów mówiących o ich szkodliwości. W Internecie znajdziemy mnóstwo treści o zagrożeniach płynących z technologii cyfrowych. Pojawiają się również zwolennicy gier, przedstawiający korzyści płynące z korzystania z tego typu rozrywki. Wielu rodziców zastanawia się, czy pozwalać dzieciom grać? W niniejszym artykule przyjrzymy się temu zjawisku i pomożemy rozwiać wątpliwości!

Czy moje dziecko powinno grać w gry komputerowe?

Minecraft, Fortnite, Bed Wars – nazwy tych popularnych gier słyszał pewnie niejeden rodzic. Gry komputerowe stały się kultową formą rozrywki. Świat gamingu jest coraz bardziej rozbudowany i przede wszystkim atrakcyjny. Nic więc dziwnego, że cieszy się dużym zainteresowaniem. Dzieci są ciekawe świata, bardzo szybko opanowują technologiczne wynalazki. Ciężko jest im przejść obojętnie obok czegoś, co jest fascynujące i w dodatku na topie! 

Nie brakuje opinii, że gry komputerowe uczą agresji, a czas spędzony przed monitorem przyczynia się do zaburzeń koncentracji, czy też izolacji społecznej. Są to jednak daleko idące wnioski, za które nie możemy winić tylko i wyłącznie komputera. Przypadki takie z pewnością pojawiają się u dzieci, które nieumiejętnie i bez kontroli osoby dorosłej korzystają z technologii cyfrowych.

Czy gry komputerowe mają pozytywny wpływ na dziecko?

Znaleźć można także twierdzenia, że gry komputerowe uczą, na przykład logicznego myślenia. W sieci pojawiają się gry, w których można komunikować się z innymi graczami, a to z pewnością dobrze wpływa na zdobywanie kompetencji społecznych.

Gry komputerowe to także doskonały pretekst do zawierania nowych znajomości. To, co jest „na topie” jest wspaniałym tematem do dyskusji wśród rówieśników! Dzieci wymieniają się swoimi doświadczeniami w grze, rekordami.

Gry komputerowe to nie tylko rozrywka, ale i edukacja. Za pomocą gier można połączyć przyjemne z pożytecznym i grając uczyć się chociażby języków obcych, czy kodowania.

Ile czasu dzieci mogą spędzać przed komputerem?

Specjaliści szacują, że czas spędzany przez dziecko przed komputerem powinien wynosić:

• 3-5 lat: 20 minut dziennie

• 6-10 lat: 30-40 minut dziennie

• powyżej 10 lat: 60 minut dziennie

Jak to wygląda w praktyce? Nie ma złotego środka, który mówiłby, jaka ilość czasu spędzanego przed komputerem na pewno jest bezpieczna, a jaka niebezpieczna. Jest to kwestią indywidualną dziecka i rodzica, który znając i obserwując swoją pociechę wie, jaki czas na granie będzie odpowiedni. Jeśli dziecko ma tendencje do zaniedbywania swoich obowiązków, trudności w zmobilizowaniu się do nauki, dobrym pomysłem będzie ustalenie zasad korzystania z komputera, np. najpierw dziecko przygotowuje się do zajęć szkolnych, odrabia lekcje, uczy się, następnie w formie relaksu może poświęcić wolny czas na aktywność związaną z grami komputerowymi. 

Jaka gra jest odpowiednia dla dziecka?

Poznajmy gry, w które gra nasze dziecko. Sprawdźmy dla jakiej grupy wiekowej są polecane i przede wszystkim, jakie zawierają treści. Warto porozmawiać z dzieckiem o tym, w co lubi grać i dlaczego.  Dowiemy się wówczas, na czym polega jego aktywność przed komputerem. Istnieje wiele gatunków gier komputerowych, m.in. strategiczne, edukacyjne, zręcznościowe. Wybierajmy wraz z dzieckiem te, które są dla obu stron ciekawe oraz bezpieczne.  

Wybierajmy mądrze

Technologie cyfrowe stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Nie tylko młodzież jest nimi pochłonięta. Smartfony z przeróżnymi aplikacjami ułatwiającymi nam codzienność, portale społecznościowe, a także gry mobilne – my dorośli również poświęcamy im dużo czasu. Dzieci biorą z nas przykład. Jeśli nie chcemy aby spędzały zbyt dużo czasu przed komputerem, pokażmy im, że jest to tylko jedna z wielu form spędzania wolnego czasu. Inicjujmy wspólne spacery, grajmy w planszówki, eksperymentujmy w kuchni. Gry komputerowe mogą być fajną atrakcją i formą spędzania wolnego czasu, jeśli gracze potrafią zachować umiar. Pozwalajmy dzieciom grać, ale miejmy kontrolę nad tym, w co grają i ile czasu poświęcają na ten typ rozrywki. Zamiast ograniczać, nauczmy nasze dziecko mądrze korzystać z technologii cyfrowych.

Vito i Bella – Budujemy Największe Miasto – Przykład kreatywnego i rozwijającego nagrania dla dzieci. Minecraft. Gry dla dzieci.