fbpx

TERAPEUTYCZNA ROLA KOLOROWANEK

  • 24 marca 2021
kolorowanka vito i bella

Kolorowanki to frajda dla każdego. Nie tylko dzieci, ale i dorośli uwielbiają tę aktywność. Nic dziwnego, kolorowanie to doskonały pomysł na kreatywne spędzenie wolnego czasu. Jakie jeszcze korzyści płyną z kolorowania? Sprawdź w poniższym artykule!

kolorowanka, dzieci, vito i bella
Kolorowanka Vito Shop

1.         Czy warto zachęcać dzieci do kolorowania?
2.         Jakie kolorowanki dostępne są na rynku?
3.         Kolorowanka Vito Team

Czy warto zachęcać dzieci do kolorowania?

Zalety tej aktywności moglibyśmy wymieniać bez końca! To nie tylko świetna rozrywka i zabawa, ale także wspomaganie rozwoju dziecka.

Koordynacja wzrokowo-ruchowa i motoryka mała

Podczas kolorowania dziecko używa jednocześnie wzroku oraz rąk, łączy to, co widoczne dla oczu z tym, co w tym czasie wykonuje dłoń. Usprawnianie motoryki małej podczas kolorowania odbywa się poprzez naukę chwytania kredki, staranność, niewychodzenie za linię obrazka. Wszystkie te czynności są doskonałym przygotowaniem do nauki pisania.

Dziecięca kreatywność

Kolorowanki rozwijają dziecięcą kreatywność! Stworzenie obrazka jest przecież inwencją twórczą dziecka. Wybór odpowiednich kredek, dobór kolorów czy dorysowywanie elementów tworzą szereg zadań, które dziecko musi zaplanować, aby wykonać swoje dzieło. Pamiętajmy, żeby pozwolić dziecku na samodzielną twórczość. Nie narzucajmy, w jaki sposób i co powinno kolorować, lecz wspierajmy w wyborze.

Budowanie pewności siebie

Kolorowanie jest zadaniem, którego efekty są szybko zauważalne. Ukończone dzieło to dla dziecka cenna informacja zwrotna, że osiągnęło cel.  Dzieci uwielbiają, kiedy wysiłki ich pracy są doceniane, lubią zdobywać pochwały.  Oba te aspekty z pewnością wspierają dziecięcą pewność siebie.

Koncentracja i wyrażanie własnych emocji

Kolorowanie stwarza przestrzeń do wyciszenia i koncentracji. Dziecko skupia swoją uwagę na zadaniu, które wymaga od niego precyzji oraz cierpliwości. Podczas kolorowania organizm się wycisza, dzięki czemu łatwiej o relaks. Od dawna wiadomo także, że kolory mają wartość terapeutyczną. Kolorowanie, rysowanie czy też inne aktywności artystyczne pomagają dziecku w wyrażaniu swoich emocji.

Jakie kolorowanki dostępne są na rynku?

•          Magiczne kolorowanki wodne

Takie kolorowanki posiadają specjalny pojemnik na wodę oraz pędzelek i są wielokrotnego użytku! Po całkowitym wyschnięciu kolor farb znika i obrazek można malować od początku.

•          Kolorowanki online

To zabawa w specjalnym kreatorze internetowym. Obrazek kolorujemy za pomocą myszki komputerowej, wybierając pędzle w różnych kolorach.

•          Szablony gotowe do druku

Na blogach oraz stronach internetowych poświęconych tematyce dziecięcej można skorzystać z gotowych szablonów, które wystarczy wydrukować.

•          Klasyczne kolorowanki w formie książki

To zbiór kilkunastu  rysunków w jednym miejscu, najczęściej z konkretnym tematem przewodnim i ulubionymi bohaterami dzieci.

Kolorowanka Vito Team

To pierwsza kolorowanka spod szyldu Vito Team! Jest to zbiór obrazków z pierwszego oraz drugiego sezonu magazynu „Vito Team”. Rysunki przedstawiają postacie Vito, Belli oraz bohaterów z załogi Vito Team. W środku dzieci znajdą także mnóstwo ciekawostek oraz kreatywnych zadań do wykonania. „Legendarna kolorowanka” już teraz dostępna jest także w pakiecie z dwustronnymi kredkami! W pudełku znajduje się 12 kredek, ale kolorować można aż w 24 barwach.

Odkryj ze swoją pociechą najlepsze ilustracje ze świata Vito Team i spędźcie kreatywnie swój czas! 

https://vitoshop.pl/kolekcja/vitoteam/nowosc-legendarna-kolorowanka-vito-i-bella-nasze-epickie-wspomnienia-karta-z-podpisem-vito-i-belli