fbpx

NAJLEPSZE POMYSŁY ŚWIĄTECZNE

 • 9 grudnia 2020
Epickich Świąt od Vito i Belli

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi Święty Mikołaj, który chowa prezenty pod choinką prawie w każdym polskim domu. Przygotowania do tego momentu trwają wiele tygodni, a czasem nawet i miesięcy. Nie można zapomnieć również o Mikołajkach! Jeśli chcesz poczytać o tradycjach i szukasz pomysłu na prezent świąteczny dla swojego dziecka, jesteś w idealnym miejscu! Zachęcamy do lektury.

 1. Czy Święty Mikołaj istniał naprawdę?
 2. Tradycja wręczania prezentów.
 3. Boże Narodzenie – zwyczaje.
 4. Najlepszy prezent świąteczny dla dzieci.

Czy Święty Mikołaj istniał naprawdę?

Święty Mikołaj to postać autentyczna. Według średniowiecznych przekazów żył na przełomie III i IV wieku. Pochodził z Patary, a zmarł w Mirze. Oba te miasta znajdują się na terenach dzisiejszej Turcji, choć ich nazwy zostały zmienione. Niegdyś były one pod panowaniem Cesarstwa Rzymskiego. Mikołaj był biskupem i słynął ze swojej dobroczynności, pomagał biednym oraz chorym. Legendy mówią o tym, że uratował on życie wielu ludziom. Kilkaset lat po śmierci jego relikwie zostały przewiezione do Bari we Włoszech, a od IX wieku Mikołaj był traktowany jako święty. W tamtym czasie ustanowiono Święto Mikołaja, które miało przypadać na 6 grudnia i godnie przygotować wiernych do obchodów Bożego Narodzenia. Dzień Mikołaja obchodzimy do dziś, a nazywany jest Mikołajkami.

Tradycja wręczania prezentów

W średniowieczu Mikołaj był patronem dzieci. Już w X wieku wyprawiano obrzędy liturgiczne, podczas których nauczano o żywocie świętego i wręczano sobie drobne upominki. W XII wieku we Francji zwyczaj ten kontynuowały zakonnice, a prezenty zostawiały przed domami najbiedniejszych dzieci. Najczęściej w paczkach ukryte były pomarańcze i orzechy. 

Niedługo potem zwyczaj wręczania upominków przyjął się także 24 grudnia w Boże Narodzenie, co miało nawiązywać do darów, jakie Trzej Królowie złożyli pod żłobem w Betlejem w momencie narodzin Jezusa. Mikołaj z Miry swoją sławą dotarł także do Rosji, jednak tam nazywano go Dziadkiem Mrozem – przy rozdawaniu prezentów towarzyszyła mu Śnieżynka. Z kolei w Wielkopolsce, na Kujawach i Kaszubach podarunki na Boże Narodzenie przynosi Gwiazdor, a na Śląsku – Aniołek lub Dzieciątko, którym jest sam Jezus Chrystus.

Dlaczego prezenty zanosimy pod choinkę? Niegdyś wierzono, że drzewka iglaste są symbolami życia. Tradycja ich wystawiania powstała we francuskiej Alzacji, gdzie dodatkowo ozdabiano je jabłkami oraz papierowymi figurkami. Zwolennikiem tego zwyczaju był Marcin Luter, który zaszczepił go w Niemczech. Trzeba jednak pamiętać, że nie we wszystkich krajach o tradycji chrześcijańskiej prezenty znajdują się pod choinką. W Wielkiej Brytanii wiesza je się na drzewku, chyba że nie pozwala na to ciężar. W Holandii upominki osobiście rozdaje Mikołaj, który przypływa łodzią i oczekuje na dzieci w porcie, a w Grecji najważniejszym symbolem w tym czasie jest żaglowiec i to właśnie pod nim stawia się świąteczne paczki. Ciekawym miejscem pod tym względem jest Hiszpania, gdzie bardziej popularna niż choinka jest szopka bożonarodzeniowa. Większe znaczenie niż Wigilia ma tam Święto Trzech Króli i to właśnie na początku stycznia rozdaje się prezenty, tak jak robili to Kacper, Melchior
i Baltazar.

Boże Narodzenie – zwyczaje

Prezenty pod choinką i wiara w to, że przynosi je Święty Mikołaj, to nie jedyne zwyczaje popularne w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Wiele z nich dotyczy kolacji wigilijnej, do której rodziny zasiadają 24 grudnia. Oto kilka przykładów:

 • Chowanie siana pod obrusem jako symbol miejsca, w którym urodził się Jezus, czyli ubogiej stodoły pełnej siana i zwierząt .
 • Dodatkowe nakrycie przy stole dawniej zostawiano dla zmarłego członka rodziny, by choć w tym dniu wszyscy bliscy mogli być razem. Później miejsce to było przeznaczone dla strudzonego wędrowca, co tłumaczono chrześcijańską gościnnością i dobrocią.
 • Są dwa powody, dla których liczba dań na stole wigilijnym jest stała. Dawno temu wierzono, że 12 przynosi szczęście i bogactwo. Po drugie – do swojej ostatniej wieczerzy Jezus zasiadł wraz z dwunastoma apostołami.
 • Sygnałem do rozpoczęcia kolacji wigilijnej jest pojawienie się na niebie pierwszej gwiazdy.  Ma ona symbolizować Gwiazdę Betlejemską, która wskazała Trzem Królom drogę do miejsca narodzin Jezusa. 
 • Dzielenie się opłatkiem ma swoje źródło w Eucharystii, czyli w jednym z sakramentów chrześcijańskim, który polega na dzieleniu się cienkim płatkiem chlebowym symbolizującym ciało Chrystusa. W tym obrzędzie bierze udział kapłan, jednak podczas Wigilii opłatek dzielony jest zazwyczaj przez głowę rodziny. Temu zwyczajowi towarzyszy również składanie życzeń.
 • Pasterka, czyli msza wigilijna, również jest ściśle powiązana z wydarzeniami sprzed dwóch tysięcy lat. Dzisiaj wszyscy wierni, podobnie jak kiedyś królowie i pasterze w Betlejem, idą do kościoła, by złożyć hołd nowo narodzonemu Zbawicielowi. Śpiewają przy tym kolędy oraz pastorałki, a także się modlą.

Najlepszy prezent świąteczny dla dzieci

Na moment wręczania prezentów po kolacji wigilijnej najbardziej czekają dzieci. Wiele z nich wysyła przed świętami list do Mikołaja, aby ten spełnił ich życzenia i przyniósł im wymarzone prezenty świąteczne. Popularnymi upominkami są produkty elektroniczne, jak smartfony, tablety, smartwatche i laptopy. Jednak idealny prezent na Gwiazdkę wcale nie musi być bardzo drogi. Wystarczy, by spełniał on oczekiwania dzieci i został podarowany z potrzeby serca. Najważniejsze jest, aby był związany z zainteresowaniami i hobby dziecka, odnosił się do ulubionych bohaterów, bajek lub książek.

Jeśli Twoja pociecha jest fanem Vito i Belli oraz uwielbia historie przedstawione na kanale Vito Minecraft, sklep internetowy Vito Shop to idealne miejsce do nabycia odpowiedniego prezentu. Możliwości są praktycznie nieograniczone. Na naszych aukcjach znajdziesz ubrania, takie jak koszulki, bluzy, czapki i szaliki, a także wiele drobnych gadżetów lub liczne wydania czasopisma „Vito Team”. Już wkrótce w naszym sklepie internetowym pojawi się druga część naszego komiksu, który stał się prawdziwym hitem wśród fanów Vito i Belli. Czy i tym razem youtuberzy wpadną w tarapaty? Przekonamy się już niebawem! Nasi czytelnicy nie będą również długo czekać na całkiem nowy magazyn, w których aż roi się od treści rozrywkowych i informacji na temat kanału Vito Minecraft! Strzałem w dziesiątkę mogą okazać się również blindboxy, czyli paczki prezentowe różnych produktów. Co może się w nich znaleźć? To niespodzianka! Może będzie tam maskotka Hektora? Może jesienno-zimowa czapka i komin, który pełni funkcję maseczki ochronnej? Nie ma problemu!
A może przyda Ci się nowa pościel dwustronna? Bardzo atrakcyjnie prezentują się także nowe, odblaskowe worki i saszetki. Potrzebujesz artykułów szkolnych? Możliwe, że również one trafią do blindboxów! Pamiętaj, że w ofercie Vito Shopu znajdują się także zestawy gadżetów w bardzo atrakcyjnych cenach, np. trzy maskotki bohaterów Vito Team, megazestaw artysty lub obfite pakiety czasopisma „Vito Team” wraz z licznymi dodatkami.

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami! Można stwierdzić, że są tuż, tuż! Ani się obejrzysz, a  będziesz ubierać świąteczne drzewko lub przygotowywać potrawy na wigilijny stół. Śledź na bieżąco stronę www.vitoshop.pl, aby nowe zestawy świąteczne nie przemknęły Ci koło nosa!

P.S. Pamiętaj – podczas Świąt Bożego Narodzenia najważniejsze jest spędzanie czasu z bliskimi osobami, a nie wręczanie i otrzymywanie prezentów!